Жашківський район

Жа́шківський райо́н — адміністративно-територіальна одиниця Черкаської області. Утворений у 1923 році. Площа — 964 км² (4,6% від території області). Районний центр — місто Жашків. День району — 14 жовтня.

 

Загальні відомості

 

Район розташований на кристалічному щиті Придніпровської височини у північно-західній частині Черкаської області. Його західна частина горбиста, перерізана балками та ярами.

 

На півночі та північному заході межує зі Ставищенським і Тетіївським районами Київської області, на сході — з Лисянським, Маньківським і на південному сході з Монастирищенським районами Черкаської області. Із півночі на південь територію району перетинає автомагістраль Санкт-Петербург — Одеса.

 

Основний тип ґрунтів району — малогумусні реградовані чорноземи. У південно-західній частині району виявлено поклади бурого вугілля, у північно-західній — граніту. Промислового значення не мають. Багатий район на торф, глину, пісок. Виявлено родовище бентонінової глини та будівельного піску.

 

Ближче до південної межі район перетинає річка Гірський Тікич, у яку впадають декілька приток. Ще одна річка Молочна бере початок у південно-західній частині району. На території району, особливо в його західній частині, велика кількість штучних водойм. Територія малозаліснена.

 

В районі створено 5 заказників місцевого й державного значення. Це — Конельське, Охматівське, Шуляцьке болото, ставок Лебедине озеро та ентомологічний заказник "Жашківський".

 

Історія

Станом на 1 вересня 1946 року в районі був 25 населенних пунктів, які підпорядковувались 23 сільським радам. З них 23 села і 2 хутора[1]:

села: Багва, Баштечки, Бузівка, Вільшанка, Городище, Жашків, Вороне, Житники, Конела, Королівка, Кривчунка, Леміщиха, Литвинівка, Марійка, Нагірна, Острожани, Охматів, Побійна, Пугачівка, Сабадаш, Скибин, Сорокотяга, Тетерівка, Шуляки;

хутори: Адамівка, Костянтинівка.